YAT TV

Çözülmemiş Sırları Çözen Gemi OTONOM

Çözülmemiş Sırları Çözen Gemi OTONOM
121
19 Ekim 2019 - 8:44

Otonom gemi sistemleri geliştiren İngiliz şirketi The Mayflower Autonomous Ship yeni geliştirdikleri tamamen otonom gemiyi 2020 yılında okyanusları keşfetmeye gönderiyor.
İngiltere, otonom gemiler ile dünya okyanuslarının keşfedilmemiş noktalarını keşfetmeye başlıyor. Ortaçağ ve sonrasında denizlerde ve okyanuslarda keşfedilmemiş yer kalmadı sansak da durum pek de öyle değil. Halen çözülememiş sırlar var.
Bu durumu göz önüne alan İngiliz The Mayflower Autonomous Ship şirketi yeni geliştirdikleri tamamen otonom gemiyi 2020 yılında keşif için okyanusa gönderiyor.
The Mayflower Autonomous Ship şirketi tarafından inşa edilen otonom gemi, Plymouth şehrinden denize açılacak ve hakkında fazla bilgi olmayan denizlerde dolaşarak merkeze çeşitli sensörlerle veriler gönderecek. Verileri toplayacak şirket böylece dünya okyanuslarının 3 boyutlu haritasını çıkaracak.
Üstü güneş panelleriyle kaplı olan gemi, modern rüzgar yelkenleri sayesinde rüzgar gücüyle de hareket edebilecek.
Bu yeni teknoloji aynı zamanda artık denizlerde otonom gemi döneminin de başlayacağını işaret ediyor. Kaptanlık mesleği de yavaş yavaş tarihe karışıyor.

Türkiye Geç mi Kalıyor?

Peki Türkiye bu işin neresinde? Bu konuda Türkiye’de de çalışmalar var mı? Gemi inşasında dünya çapında tanınan merkezlerden biri olan Tuzla Tersaneler Bölgesi gelecekte de bu konumunu koruyabilecek mi? Bu soruları Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak’a sordum. Gemi inşadaki başarılarımıza karşın teknoloji tarafında zayıf olduğumuza dikkat çeken Bayrak şunları söyledi: “Gemilere bu teknolojiyi monte etmek aslında kara yolu araçlarına göre çok daha kolay. Uzun süredir gemilerde makine daireleri insansız olarak kullanılıyor. Bu teknoloji Türkiye’de de mevcut biz de gemilerimizde vardiya tutmadan, 6-8 saate kadar insansız çalışabilen makine daireleri yapabiliyoruz. Ancak tamamen insansız gemiler çok daha büyük bir teknoloji elbette. Maalesef biz teknoloji konusunda zayıf bir ülkeyiz. Bunun için üniversite-sanayi işbirliği yapmalı. Bu tür Ar-Ge çalışmaları sermaye gerektiren işler. Dolayısıyla devlet desteği, teşvik olmadan bu işlerin yapılması zor. Ekipman üretimi konusunda maalesef gemi inşada olduğumuz kadar iyi değiliz. Kore hem gemi inşa ediyor hem ekipman üretimini kendi yapıyor. Bu sayede rekabetçi bir ülke olabiliyor. Danimarka ve Norveç gibi ülkeler de gemi üretmiyor ama gemi ekipmanları konusunda çok iyiler. Bizim de en çok gemi ekipmanı üreten şirketleri desteklememiz lazım aslında. Geleceğin gemileri bunlar olacak. Umarım biz de bu pazardan daha fazla pay alırız. Gemileri yine Tuzla’da inşa ederiz ama ekipmanları yine dışarıdan almak zorunda kalmayız.”